If a coil draws 0.5 A from a 120 V, 60 Hz source at a 0.7 lagging power factor, then (a) Coil resistance is 240 Ω
76. If a coil draws 0.5 A from a 120 V, 60 Hz source at a 0.7 lagging power factor, then
- (a) Coil resistance is 240 Ω
- (b) Power factor angle is cos-1 (0.7)
- (c) Coil impedance is 168 + j171.4 Ω
- (d) Power factor angle is 32.38°
- (e) Coil induction is 0.455 H
cos(phi) = R / Z
or, 0.7 = R / 240 (120/0.5=240)
or, R = 168
XL = sqrt(Z^2 - R^2) = sqrt(240^2 - 168^2) = 171.5 ohm
L = XL/2-pi*f = XL/2*3.14*60 = 171.5/2*3.14*60 = 0.455 H